Paslanmaz Lazer Kesim

Lazer kesim nedir ?

Lazer kesim nedir ?

Lazer kesim'de kullanılan demir ve metal ürünleri insanoğlunu tarihinde çok önemli bir yere sahiptir.
ilk çağlardan itibaren kullanılan bu değerli oluşumlar pek çok alanda insanlara araç ve gereç olmuşlardır. Yani günümüz modern endüstrisinin  temel yapıtaşı haline gelen demir tarihin karanlık dönemlerinden beri kullanılmıştır.

Zamanında öğrettikleriyle her dönem metal işlenmiş demir dökülmüş ve insan hayatının olmazsa olmaz kullanım alanlarına girmiştir.
Dönemler içinde artarak devam eden bu kullanım ihtiyacı teknolojiyle  gelişerek 1960'lı yıllarda teknik bilgi , birikim ve kusursuz mühendislik  fikirleriyle birlikte lazer kesim yönteminin ortaya çıkmasına zemin hazırlamıştır.

Lazer kesim İşlemi Nasıl Yapılır?

Lazer kesim metal veya paslanmaz malzemelerin işlenmesi amacıyla kullanılan  son teknoloji bir yöntemdir. Lazer kaynağında üretilen lazer ışını yönlendirici ayna ile makinanın kesim yapıcak olan kafasına aktarılırdıktan sonra lensle birlikte kesim için oldukça kuvvetli bir hale gelerek odaklanır. Odaklanan bu kuvvetli ışın kesilecek malzemenin üzerinde işleme başlar ve sacın erimesine neden olur böylece kesim işlemi gerçekleşir.

Lazer Kesim Nerelerde Kullanılır ?

Lazer kesim hizmetinde metal malzemeye işlenmesini istediğiniz bir model varsa görsel açıdan kusursuz ve estetik bir biçimde kesim yapılabilir. 
Dekarasyon olarak kullanılması planlanılan ürünlerin birçoğunun üretimin de kolaylık sağlar. Bazı durumlarda kesimi yapılacak malzemeye markalama  işlemi yapılması istenilebilir logo marka ismi vb. gibi çalışmalar lazer 
ışınlarıyla malzemeye işlenebilir. Seri üretim gerektiren çalışmalar  da tercih edilmesi en mantıklı işlemdir. Bu hizmetin kullanım alanı  oldukça fazla olduğundan dolayı herhangi bir sektörle daraltmak doğru değildir.
Gıda , sağlık , inşaat , hırdavat , makina vb. gibi çok geniş bir  hizmet yelpazesi bulunan lazer kesim makinaları seri ve hassas üretim konusunda yeri doldurulamaz niteliktedir. Sürekli ilerleyen ve yeni kazanımlarla büyüyen lazer kesim ve metal işleme endüstrisi  uzun yıllar boyuna ağır sanayinin sağlam bir destekçisi olacaktır.

Lazer Kesim Avantajları

Sac, DKP, galvanizli sac, paslanmaz, alüminyum, bakır, pirinç, titanyum, plexi, yazı ve desenleri %3 hassasiyet oranıyla kesilir.

Lazer Kesimin Maliyet Avantajı

Lazer Kesimin Kalite Avantajı

Lazer Kesimin Zaman Avantajı 

Fiyatlandırma ve kesim işi kısa sürede yapılarak bir adım önde olmanız sağlanır.

Lazer Kesim'de Kullanılan Metaryeller

Lazer kesim'de kullanılan demir ve metal ürünleri insanoğlunu tarihinde çok önemli bir yere sahiptir. ilk çağlardan itibaren kullanılan bu değerli oluşumlar pek çok alanda insanlara araç ve gereç olmuşlardır. Yani günümüz modern endüstrisinin temel yapıtaşı haline gelen demir tarihin karanlık dönemlerinden beri kullanılmıştır.

Zamanında öğrettikleriyle her dönem metal işlenmiş demir dökülmüş ve insan hayatının olmazsa olmaz kullanım alanlarına girmiştir. Dönemler içinde artarak devam eden bu kullanım ihtiyacı teknolojiyle gelişerek 1960'lı yıllarda teknik bilgi , birikim ve kusursuz mühendislik fikirleriyle birlikte lazer kesim yönteminin ortaya çıkmasına zemin hazırlamıştır.

Lazer teknolojileri seri ve çoklu işlere elverişli olan çoklu işlem yaplabilen üst düzey sistemlerdir. Bu makinaların tarihine baktığımız zaman ilk denemeler 1960 lı yıllarda kullanım alanının olmadığı zamanlarda gerçekleşiyor. Tam anlamıyla etkili ve sistemsel hale gelebilmesi için bir çok aşamadan geçmesi gerekiyordu. O yıllarda lazer
ışını konusunda yapılan araştırmalar sürekli gazeletelerde paylaşılıyor ve insanlar tarafından ne derece gelişebileceği kestirilemiyordu.Sonuç olarak yapılan araştırmalar lazer kesim teknolojisinin üst düzey avantajlarının olduğunu ortaya çıkarıyor bu konuda ki çalışmaların ve araştırmaların arttırılması planlanıyordu.

1965 yıllarında bir çok ülke tarafından delme ve elmas madenleri kesimi gibi birbirine benzeyen iki işlem uygulanmaya başlandı. 1967 yıllarında ise İngilizler bu konuda yaptığı doğru ve etkili araştırmalar sonucu lazer kesme işlemini büyük ölçüde uygulamaya koydular. Electric Western hiç durmadan bu teknoloji harikası ürünü üretiyor ve bu makinalarla havacılık endüstrisine girmeyi başarıyordu. 1980'lere gelindiği zaman tüm dünyada çeşitli alanlara toplam 8 milyar euro değerinde 22.000 ticari amaclı lazer kesim makinası yapılıyor ve satılıyordu.

Lazer kesim süreci nasıl işler?

Lazer kesim sürecinin gerçekleşmesi için ilk önce kesilecek malzemenin  kesim dosyasının hazırlanması gerekir.Tasarım yapılacak dosyanın lazer  kesim makinasının için de bulunan nc kodes klasörüne aktırımı yani  makinaya aktarımı yapıldıktan sonra kesilecek malzeme lazer makinasının  tablasına alınır. Gerekli bütün kontroller yapıldıktan sonra lazer  operatörünü kontrolünde malzeme en az fire vericek şekilde kesilir.

Tasarım dosyası hazırlandıktan sonra makineye aktarılır ve işlem yapılacak malzeme çalışma tablasına alınır. Merkezleme işlemi yapılarak makienin işlem yapılacağı bölge kırmızı işaretleme lazeri ile belirlenir ve son kontrol yapılır. Lazer kesim makinesinin çalışacağı alanın malzemenin dışına taşmadığından emin olunur. Minimum fire verilecek şekilde malzeme doğru konumlandırılmalıdır.

Lazer kesim makinesi üzerinde son kontroller yapıldıktan sonra, soğutma sistemi (chiller), hava emiş sistemi ve varsa diğer bileşenlerde kontrol edilmelidir. Koruyucu gözlük takılmalı ve kesim ya da kazıma işlemi başladığında lazer kesim makinesinin  işlem alanına elimizi yaklaştırmamaya dikkat etmeliyiz.

Lazer kesim makinesi kontrol panelinden her bir lazer kafasının ne kadar güç kullandığını kontrol edebiliriz.  Materyalin cinsine göre kullanacağımız güç ve hız kombinasyonu önemlidir, bunu deneme kesimleri yaparak bulabilirsiniz.  En iyi sonuç veren ayarı bulduktan sonra bunu diğer kesimlerde kullanmak üzere not edebilirsiniz.

Makinenizin işlediğiniz malzemeye göre değişen bakım periyodları vardır, pleksi gibi kesilirken is çıkaran malzemelerle çalışıyorsanız makinenizin aynalarını ve merceklerini 2-3 günde bir kontrol etmeli gerekiyorsa temizliğini yapmalısınız.  Bunun dışında lazer tüplerinin çalışma yoğunluğunuza göre bir ömrü vardır, ortalama bir yıl içerisinde tüpünüzü yenilemeniz gerekecektir.

Lazerpol olarak satış sonrası tüm makinelerimizin kurulumunu yapmakta ve gerekli hususları müşterilerimizle paylaşmaktayız.  Lazer kesim makinenizi bu kurallara uygun olarak kullandığınızda uzun yıllar sorunsuz bir şekilde çalışabilirsiniz, ancak olası bir sorun durumunda müşterilerimize en hızlı şekilde teknik servis desteği sunmaktayız.

Bu teknoloji sayesinde kesimi yapılan malzemelerde kirlenme olmaz. Hassas kesimlerde son derece etkili sonuçlar ortaya çıkar. Kesme işlemi sırasında ışın yıpranmaz.

Lazer kesim, daha az kirlenme ve daha kolay iş tutma gibi diğer işlemlere göre bir takım avantajlar sunar . Hassasiyet ayrıca lazer kesiminde iyileşmeler görebilir , çünkü kesme işlemi sırasında ışın yıpranmaz , malzemeler de lazer kesim ile eğilmeye daha az eğilimlidir. Lazerler, başka yöntemler kullanılarak kesilmesi zor olabilecek malzemelerin kesilmesine izin verir .

Lazer süreçleri aynı zamanda sürekli olarak yüksek düzeyde hassasiyet ve doğruluk sağlar , insan hatası için çok az yer kaplar, daha az israf, daha düşük enerji kullanımı ve daha sonra daha düşük maliyetler oluşturur .

Lazer kesim, metalleri çapaklardan arındırılmış ve temiz bir kesimle bırakırken, karmaşık tasarımları daha küçük parçalar üzerinde dağlamak için kullanılabilir. Lazer kesim ile diğer işlemlerden daha az iş parçası kontaminasyonu söz konusudur.

Lazer Kesim Teknolojisi Kullanım Alanları

Teknoloji harikası olan bu icatlar kalıp sanayi sektörü için her boyun kalıbının kesilebilmesinden dolayı çok önemlidir.

Lazer Kesim Makinesi Kullanım Alanları

Lazer kesim makinesi materyalleri kesmeye, üzerine şekil vermeye ve kazımaya yarayan makinelerdir. Bu makinelerin sistemlerinde adından da anlaşılabileceği gibi lazer ışınları kullanılmaktadır. Oldukça yüksek bir teknolojinin eseri olan lazer kesim makinaları bilgisayarlara bağlı olan bir otonom sistemi ile çalışmaktadır. Belirlemiş olduğunuz şekillerde ölçülerde kusursuz kesimler yaparak farklı birçok alanda önemli bir kullanım alanı yaratmaktadır. Ülkemizde lazer kesim makinaları denildiğinde bu alanda uzun yıllardır oldukça yenilikçi ve başarılı işlere imza atan MVD firması ön plana çıkmaktadır. Üretmiş olduğu lazer kesim makinesi ile farklı birçok sektörün ihtiyacını karşılamaktadır.